AUSCHWITZ - OŚWIĘCIM KOPIEC UPAMIĘTNIENIA I POKOJU

newsletter
en • pl • de

Kopiec Upamiętnienia i Pokoju

Centrum Kongresowe – nowe miejsca pracy

Centrum Kongresowe- Kopiec Upamiętnienia i Pokoju stanie się szansą dla wielu osób z Oświęcimia i okolicy na podjęcie ciekawej pracy. Powstające w Oświęcimiu Centrum Kongresowe to wyjątkowa budowla, która atrakcyjnym kształtem i nowoczesnym wnętrzem przyciąga uwagę wielu zarówno młodszych jak i starszych obserwatorów z całego świata. To miejsce, które dla wielu osób z Oświęcimia i okolicy stanie się szansą na podjęcie pracy w niezwykle ciekawym i wielokulturowym otoczeniu.

Centrum Kongresowe Oświęcim

Pod ażurową kopułą o wysokości 35 m i średnicy 110 m znajdować się będzie wielofunkcyjna strefa oraz kompleks budynków – o wysokości średnio 12 m, w których zrealizowana zostanie funkcja kongresowo- seminaryjna, wystawiennicza i koncertowo-teatralna. Pokrycie czaszy Kopca wykonane będzie w systemie dachu zielonego. Przenikanie światła do wnętrza Centrum Kongresowego możliwe bedzie poprzez platformę widokową na szczycie, wykonaną ze specjalnego szkła o średnicy 20 m. To światło, sprowadzone w centralną przestrzeń budowli, symbolizować będzie drogę pozytywnych przemian zachodzących w miejscu tak bardzo dotkniętym ludzkim nieszczęściem w czasie II wojny światowej.

Komunikacja po zewnętrznej części powierzchni Centrum Kongresowego – Kopca Upamiętnienia i Pokoju pozwoli dotrzeć na platformę widokową na jego szczycie, z której będzie można podziwiać panoramę Oświęcimia i jego pięknej okolicy. Ze szczytu Kopca będzie można także zobaczyć były obóz koncentracyjny KL Auschwitz I oraz KL Auschwitz II- Birkenau. Wejście na szczyt kopuły i podziwianie Oświęcimia z wysokości około 11-12 piętrowego wieżowca z pewnością stanie się atrakcją również dla wielu mieszkańców Oświęcimia.

Jednak najważniejszym przesłaniem inicjatorów powstającego w Oświęcimiu Centrum Kongresowego – Kopca Upamiętnienia i Pokoju jest stworzenie w sąsiedztwie byłego KL Auschwitz-Birkenau, historycznego miejsca wielkiej tragedii Polaków, Żydów, więźniów sowieckich, Romów i Syntów oraz przedstawicieli innych narodów i religii, możliwości kształcenia dla POKOJU Gości z Europy i całego świata – młodzieży i dorosłych uczestników spotkań, seminariów i kongresów. Świadkowie tamtych czasów, którzy przetrwali „piekło KL Auschwitz i II wojny światowej”, marzą o otwarciu obecnemu i przyszłym pokoleniom, w Oświęcimiu – Mieście Pokoju, drogi do wyciągania nauki z tragicznej przeszłości KL Auschwitz-Birkenau i innych miejsc wojennego upadku człowieczeństwa oraz inspirowania uczestników kongresów i seminariów do budowania dobrych wzajemnych relacji w swoim otoczeniu i przyczyniania się w ten sposób do tworzenia i utrwalania POKOJU dla kolejnych Pokoleń w Europie, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. A wszystko to w nowoczesnej i multimedialnej oprawie przemawiającej do współczesnego czlowieka.

WERSJA PDF