AUSCHWITZ - OŚWIĘCIM KOPIEC UPAMIĘTNIENIA I POKOJU

newsletter
en • pl • de

kazimierz_piechowski

Przybywa kamieni na Kopiec

Przybywa kamieni na kopiec Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu. Budowa monumentu, którym interesuje się cały świat, rozpocznie się w przyszłym roku. Tymczasem kilka dni temu kolejny kamień na kopiec przekazała Fundacja Królowej Rychezy (LVR) z opactwa Brauweiler w Niemczech.

- Jest to cegła z klasztoru w Brauweiler założonego przez polską królową Rychezę, żonę Mieszka II i matkę Kazimierza Odnowiciela – poinformowała nas wczoraj Katarzyna Kwiecień rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. Przekazanie kamienia dokonało się bardzo uroczyście. W Brauweiler kamień od fundatorów odebrali byli więźniowie KL Auschwitz Kazimierz Piechowski, dr Janusz Młynarski, minister Władysław Bartoszewski oraz Łukasz Szajna i prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek.

- Okazją do wizyty w niemieckim opactwie Brauweiler było polsko-niemieckie forum z udziałem historyków – informuje o wizycie prezydenta Marszałka w Niemczech jego rzeczniczka. Przedstawiciele fundacji wyrazili przekonanie, że budowa kopca, będąca spełnieniem woli byłych więźniów KL Auschwitz, doczeka się szybkiej realizacji. Nowy kamień prezydent Janusz Marszałek przywiózł już do Oświęcimia.

Trafi on do zbioru innych, które przechowywane są na tutejszym zamku piastowskim. Wszystkie będą tworzyć budulec monumentu. Znajdą się tutaj także kamienie z obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, fragment dachówki z Nagasaki, kamienie ze ścieżki sprzed furty klasztornej w Niepokalanowie, cegły z twierdzy w Terezinie, kamień z pierwszej świątyni chrześcijan w Jerozolimie, a także fragment sklepienia Groty Zwiastowania z Nazaretu i Ściany Płaczu w Jerozolimie.

Kopiec Pamięci i Pojednania powstanie według pomysłu zmarłego prof. Józefa Szajny, więźnia obozu Auschwitz.

Budowa monumentu, którym interesują się dziesiątki instytucji na świecie, ma się rozpocząć już w przyszłym roku i będzie gotowa z końcem 2011.

Kopiec w kształcie ściętego stożka, wysoki na 35 m, powstanie w Oświęcimiu między byłymi niemieckimi obozami: Auschwitz I (Stammlager) i Auschwitz II-Birkenau w odpowiednim od nich oddaleniu.

Na jego szczycie będzie znicz “Wieczne Światło”. Przestrzeń wewnątrz kopca zostanie wykorzystana jako miejsce ekspozycji szczególnych pamiątkowych i symbolicznych kamieni wraz z notami o ich pochodzeniu. Będzie tu również miejsce na Międzynarodowe Centrum Informacji o inicjatywach pokojowych wraz z multimedialnym archiwum. Każdy po wizycie w Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie mógł wnieść na szczyt kopca swój kamień.

źródło: Polska Gazeta Krakowska